Архітектура комп'ютера


Архітектура комп'ютера — це опис будови комп’ютера і принципів роботи його складових.

Основні вузли настільного персонального комп’ютера містяться в системному блоці.

Системна (материнська) плата — це найважливіший вузол комп’ютера, на якому розміщені процесор, внутрішня пам’ять, системна шина, порти (роз’єми, слоти).

 

Системна шина (магістраль) — набір провідників і пристроїв, призначених для обміну даними між усіма компонентами комп’ютера.

Серед таких комп'ютерних архітектур, найбільшого поширення отримали 2 типи архітектури:

  • принстонська (фон Неймана)  
  • гарвардська.

Обидві вони виділяють 2 основних вузли ЕОМ: центральний процесор і пам'ять комп'ютера.

  1. Чому вони мають такі назви?
  2. Які ще є архітектури комп'ютера?
  3. Хто є автором принстонської архітектури?
  4. В якій першій машині вона була застосована і в якому році?
  5. Хто був автором гарвардської архітектури?
  6. В якій першій машині вона була застосована і в якому році?
  7. Що спільного в цих архітектурах і чим вони відрізняються

Знайди відповіді на ці питання і розмісти на слайдах презентації.

Цікаво знать


ENIAC (англ. Electronic Numerical Integrator and Computer) — перший у світі програмований ккомп’ютер, створений у 40-х роках 20-го століття в США. Комп'ютер розміщувався в Інституті електроніки Пенсільванського університету і займав площу 167 кв. м. Його вага складала 30 тонн, а споживання електроенергії— 150 кВт. Вартість розробки становила майже півмільйона доларів.

 

ENIAC було розроблено для вирішення однієї з складних і нагальних задач того часу — обрахунку балістичних таблиць армії.

 

Архітектуру комп'ютера розробили 1943 року Джон Преспер Еккерт, Джон Вільям Моклі і Джон фон Нейман з університету Пенсильванії. На відміну від комплексу Z3, створеного 1941 року німецьким інженером Конрадом Цузе, де застосовувалмсь механічні реле, в ЕНІАКу як основа компонентної бази застосовувалися вакуумні лампи. Загалом комплекс містив 17468 ламп, 7200 кремнієвих діодів, 1500 реле, 70000 резисторів і 10000 конденсаторів. Споживана потужність — 150 кВт. Обчислювальна потужність — 300 операцій множення або 5000 операцій додавання на секунду. Вага — 27 тонн. Обчислення виконувались у десятковій системі. До 1948 року для перепрограмування ЕНІАКу потрібно було, фактично, перекомутувати його заново.