Центральний процесор


Практично всі знають, що в комп'ютері головним елементом серед всіх «залізних» компонентів є центральний процесор. Але коло людей, які представляють собі, як працює процесор, є досить обмеженим. Більшість користувачів про це і гадки не мають. І навіть коли система раптом починає «гальмувати», багато хто вважає, що це процесор погано працює, і не надають значення іншим факторам. Для повного розуміння ситуації розглянемо деякі аспекти роботи ЦП.

Центральний процесор, або центральний процесорний пристрій (ЦПП) (англ. сеntral processing unit – CPU) – основна мікросхема комп’ютера, що виконує всі арифметичні і логічні операції та виконує управління всім ПК. ЦПП встановлюється на материнській платі. На процесорі встановлений великий радіатор, який охолоджується вентилятором coolercoolercooler. Конструктивно процесор складається з чарунок, в яких дані можуть не тільки зберігатися, але і змінюватися. Внутрішні чарунки процесора називають регістрами. Дані, що потрапили в деякі регістри, розглядаються як команди, що управляють обробкою даних в інших регістрах. Таким чином, управляючи засиланням даних в різні регістри процесора, можна управляти обробкою даних. На цьому і засновано виконання програм.

З рештою пристроїв комп’ютера, і в першу чергу з оперативною пам’яттю, процесор зв’язаний декількома групами провідників, що називаються шинами. Основних шин три: адресна шина, шина даних і командна шина.


Що таке процессор?

Яка різниця між 32 розрядним и 64 розрядним процесором?

Коли винайшли 1 процессор?

Назвіть основні властивості центрального процесора.

Як працює процесор?

Знайдіть відповіді на заданні питання та оформіть їх в вигляді призентації

Цікаво знати

Вчені Гарвардського університету (Harvard University) спільно з компанією MITRE Corporation створили перший у світі нанопроцессор, який отримав назву nanoFSM.

Нанопроцессор має розмір від 3 до 130 мікрометрів і складається з мікротранзисторів в десять тисяч разів менших людського волоса. Завдяки об’єднанню мікротранзисторів в наноблоки можна створювати більш великі обчислювальні системи. nanoFSM може бути запрограмований на виконання простих арифметичних і логічних операцій.

Ще одна важлива особливість мікротранзисторів полягає в тому, що вони мало енергозалежні і можуть зберігати свій стан після відключення живлення.